Choć na plastikowe opakowania wciąż można natknąć się niemal na każdym kroku, tzw. opłata recyklingowa dość mocno ogranicza ich wytwarzanie. Przepisy wprowadzone przez Unię Europejską zostały narzucone również sklepom. Zapisy mówią dokładnie o tym, jakie torby podlegają opłacie i ile ona wynosi. Czy torby papierowe podlegają opłacie recyklingowej? Sprawdź, jak traktuje się ten biodegradowalny materiał.
Prosty krok w stronę ochrony środowiska – torby papierowe
Coraz więcej sklepów i sieci handlowych rezygnuje z foliowych torebek na rzecz papierowych. Jednym z powodów jest rozporządzenie wprowadzające zakaz wydawania tego typu opakowań przez sprzedawcę – niestosowanie się do przepisów może zakończyć się nawet wysoką karą grzywny. Celem rozporządzenia jest zachęta do zwrócenia się zarówno sprzedających, jak i klientów w stronę praktycznej ekologii i realnej ochrony planety.
Zalet toreb papierowych jest naprawdę sporo:
- są biodegradowalne – papier ulega biodegradacji w czasie krótszym niż pół roku, a odpady te nie niszczą struktury gleby; zamiast tego zmieniają ją w żylne podłoże dla roślin,
- są zdecydowanie tańsze w produkcji,
- przynoszą oszczędności w zakresie zużycia energii,
- można ich używać wielokrotnie ze względu na trwałość,
- służą za skuteczne narzędzie marketingowe – np. dzięki możliwości nadruku wybranej grafiki, co pozwala niewielkim kosztem uzyskać dodatkowe medium reklamy i zwiększyć rozpoznawalność marki.
Czym jest opłata recyklingowa?
Zanim odpowiesz sobie na pytanie, czy torby papierowe podlegają opłacie recyklingowej, warto sprawdzić na czym dokładnie ona polega. Taki koszt dotyczy przedsiębiorców prowadzących jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego. Opłata wiąże się bezpośrednio z wydawaniem toreb na zakupy dla swoich klientów.
Każdy przedsiębiorca wydający reklamówki musi pobierać od swoich klientów pewną kwotę za wydaną torbę wyprodukowaną z tworzywa sztucznego. Obecnie jest to 20 groszy netto za każdą sztukę. Opłaty przekazywane są do urzędu marszałkowskiego. Co istotne, przedsiębiorca może doliczyć również koszt samej reklamówki, ale rozlicza się jedynie z ustalone odgórnie opłaty recyklingowej.
Torby papierowe a opłata recyklingowa
Omawiane przepisy dotyczą wyłącznie toreb z tworzywa sztucznego. Biodegradowalne torby papierowe są z niej zatem co do zasady zwolnione. To sięmoże zmienić, jeśli na papierowej torbie zostanie dodany nadruk reklamowy wykonany ze sztucznych materiałów. Coraz częściej zdarza się jednak, że teg o typu dodatki również wytwarzane są w sposób ekologiczny i nie powodują, że dana torba musi zostać objęta obowiązkiem opłaty recyklingowej.
Co ważne, również w tym przypadku istnieją wyjątki od reguły – nie za każdą sztuczną torbę trzeba zapłacić. Mowa tu o tzw. torebkach lekkich, a więc mających mniej niż 50 mikrometrów grubość folii i przeznaczonych do higienicznego przetrzymywania żywności. Ta zasada dotyczy też bezpośrednich opakowań produktów spożywczych sprzedawanych luzem, np. owoców czy warzyw.
Zalet korzystania z papierowych toreb eko na co dzień jest wiele. Obecnie takie opakowania są produkowane z uwzględnieniem rozmaitych potrzeb użytkowników i przeznaczenia. Często takie biodegradowalne torby powstają z dodatkowymi wzmocnieniami i można używać ich wielokrotnie nawet przy większym obciążeniu. Skuteczny marketing, oszczędność pieniędzy i zasobów, a może ochrona środowiska? Niezależnie od tego, co cię motywuje, papierowe torby to wyjątkowo praktyczne i coraz popularniejsze rozwiązanie.