-->
20 października 2017

Z jakich elementów składa się opakowanie?

W dzisiejszych czasach opakowanie jest nieodłączną częścią niemal każdego produktu i równocześnie stanowi nowoczesne narzędzie zintegrowanego marketingu. Ma ono istotny wpływ na proces podejmowania decyzji o zakupie określonych towarów i stanowi swego rodzaju wizytówkę, z którą utożsamiana jest marka. Jakie są podstawowe elementy opakowania?

 

Kształt i kolor

Kształt opakowania to nie tylko nadanie formy określonym przedmiotom, ale także kompozycja, wzór i liternictwo. Klienci zazwyczaj preferują opakowania o kształcie tradycyjnym, niewymyślnym i prostym.

 

Kolor nie tylko wpływa na estetykę produktu, ale także przekazuje wartości emocjonalne, które rejestrowane są nie tylko przez wzrok, ale również przez wszystkie pozostałe zmysły. Szacuje się, że dla ponad 65% konsumentów to kolor jest jednym z najistotniejszych czynników motywujących do zakupu. Potęga barw jest ogromna, z czego doskonale zdają sobie sprawę eksperci od marketingu i reklamy. Niemal każdy kolor można dopasować pod kątem klienta w taki sposób, żeby przeciągnąć uwagę do marki i tym samym osiągnąć zamierzony cel. O tym, jak poszczególne kolory opakowań wpływają na decyzje konsumentów pisaliśmy we wpisie „Torby papierowe i ich kolory jako narzędzie promocji marki”.

 

Styl, etykieta i grafika

W zależności od rodzaju oferowanych przez firmę produktów i usług oraz grupy docelowej, do której są one kierowane, opakowanie może być tradycyjne lub nowoczesne. Innego typu opakowanie wybierzemy w przypadku, gdy naszymi klientami są dzieci i młodzież, a innego jeżeli produkty, które oferujemy przeznaczone są dla dorosłych. Styl opakowania ma także duże znaczenie dla klientów z zasobniejszym portfelem, którym zależy na tym, żeby zakupione towary prezentowały się luksusowo.

 

Umieszczona na opakowaniu etykieta stanowi środek reklamy, którego zadaniem jest nie tylko informowanie nabywcy, lecz także sugestywne ukazanie pewnych własności produktu. Etykieta może przyjąć formę dołączonej do produktu kartki lub stanowić osobno zaprojektowaną część opakowania.

 

Oprócz stylu i etykiety, duży wpływ na podświadomość konsumentów i ich decyzje nabywcze ma także wykorzystana grafika, zwłaszcza umieszczone na opakowaniu symbole. Elementami graficznymi mogą być znaki marki, ilustracje oraz tekst.

 

Wielkość i oznakowanie

Czynniki takie jak wielkość i parametry rozmiarów opakowania kształtują wyobrażenie klientów o pojemności. Istotne jest dopasowanie wymiarów opakowania produktu do wielkości zapotrzebowania finalnego nabywcy i zachowanie korzystnego z punktu widzenia klienta stosunku między ceną jednostkową a wielkością. Produkt w większym opakowaniu, który kosztuje relatywnie mniej od tego samego produktu w opakowaniu o mniejszej pojemności, może wydać się konsumentowi dużo bardziej atrakcyjny, co będzie stanowić dodatkową zachętę do zakupu. Mniejsze opakowanie stwarza z kolei większe szanse na zakup pod wpływem impulsu.

 

Na opakowaniu mogą być umieszczone znaki informacyjne, zasadnicze, manipulacyjne, niebezpieczeństwa lub dobrowolne. Opakowania produktów znakuje się także kodem kreskowym, dzięki któremu identyfikowany jest towar. Poszczególne kody kreskowe mogą być stosowane w obrębie danego kraju, przedsiębiorstwa lub sieci handlowej. Tego typu oznakowanie znacznie przyspiesza obsługę klienta, a także usprawnia gospodarkę  zapasami i tym samym pozwala na utrzymanie ciągłości sprzedaży. Umieszczenie odpowiednich znaków dotyczących przeznaczenia produktu oraz sposobu, w jakim należy się z nim obchodzić podczas transportu i użytkowania nierzadko może zapobiec jego uszkodzeniu bądź utracie wartości.

 

Materiał opakowania

Istotne znaczenie ma materiał, z jakiego zostało wykonane opakowanie. Element ten ma w końcu wpływ na bezpieczeństwo, wygodę użytkowania oraz łączną wagę produktu. Do najczęściej wykorzystywanych do produkcji opakowań surowców zalicza się papier, tworzywa sztuczne, drewno, metal szkło i różnego rodzaju tkaniny.

 

Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyły się opakowania z tworzyw sztucznych. Początkowo chętnie wykorzystywano je ze względu na zalety takie jak trwałość, niska cena i lekkość, jednak w miarę upływu czasu okazało się, że ich wprowadzenie pociągnęło za sobą poważny problem ekologiczny, jakim jest zanieczyszczenie powierzchni ziemi i wód odpadami, które są wyjątkowo trudne w utylizacji.

 

Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wagi problemu i zaczyna dostrzegać, jak istotna jest ochrona środowiska. Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa nie umknęła także uwadze przedsiębiorców, którzy coraz częściej sięgają po opakowania przyjazne środowisku takie jak torby papierowe, które samoistnie ulegają pełnej biodegradacji lub opakowania wykonane z surowców, które po zakończonym procesie użytkowania mogą zostać poddane recyklingowi.

 

 

Oprócz cech takich jak kształt, kolor, wielkość, grafika czy rodzaj materiału wykorzystanego do produkcji opakowania, duże znaczenie ma także jego ergonomiczność. Dobrze zaprojektowanie opakowanie powinno nie tylko przyciągać wzrok klientów i nakłaniać ich do zakupu określonego towaru, ale także powinno być łatwe w przenoszeniu i wygodne w użytkowaniu.

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon