-->
5 października 2017

Popularne foliowe jednorazówki przestaną być bezpłatne

Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz innych ustaw wdrażać będzie unijną dyrektywę, która w założeniu ma ograniczyć stosowanie foliowych toreb potocznie zwanych „reklamówkami” lub „zrywkami”.

 

Wpływ na środowisko

Zdaniem Ministerstwa Środowiska zmiany te będą miały istotny wpływ na ekologię. „Żywot” foliowych toreb jest stosunkowo krótki i zazwyczaj po niedługim czasie stają się one odpadami, które zanieczyszczają lasy, zbiorniki wodne lub morza. Dostają się także do układu pokarmowego zwierząt. Foliowe jednorazówki, zanim ulegną samoistnemu rozkładowi, zalegają w środowisku przez setki, a nawet tysiące lat. Takich odpadów trudno jest się pozbyć lub poddać je recyklingowi. Jedynym sposobem walki z „reklamówkami” jest stopniowe zaprzestanie ich stosowania. Mają w tym pomóc nowe przepisy.

 

Ile zapłacimy za foliowe torebki?

Jak zakłada projekt, opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów czyli te, które obecnie najczęściej wydawane są w sklepowych kasach. Od 1 stycznia 2018 roku zapłacimy za nie od 20 gr do 1 zł. Z opłaty zwolnione będą bardzo lekkie torby z tworzyw sztucznych o grubości poniżej 15 mikrometrów pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem takiej jak między innymi owoce, warzywa, mięso, pieczywo.

 

„Reklamówki” pomogą w walce ze smogiem

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami rządu, pieniądze uzyskane z opłat za jednorazowe torby foliowe zostaną przeznaczone na walkę ze smogiem. Resort środowiska szacuje, że kwota ta może wynieść od 90 milionów do nawet 1,5 miliardów złotych rocznie. Środki te prawdopodobnie przeznaczone zostaną na dotacje do wymiany pieców węglowych.

 

Pomysł na opłaty za jednorazowe torby nie jest niczym nowym. Obecnie obowiązek ten egzekwowany jest w 15 krajach Unii Europejskiej. Część sklepów w Polsce już kilka lat temu wycofała się z bezpłatnego wydawania toreb, oferując je klientom średnio po cenie od 5 do 20 gr za sztukę. Perspektywa ponoszenia dodatkowych kosztów za torebki do pakowania zakupów sprawiła, że Polacy ograniczyli ich zużycie o 36%. W dalszym ciągu zużywamy jednak więcej foliówek niż mieszkańcy innych krajów Europy. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki nowym przepisom coraz więcej osób zamiast po foliowe jednorazówki będzie sięgało po ekologiczne torby papierowe z makulatury lub torebki wielokrotnego użytku.

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon