-->
26 sierpnia 2019

Od 1 września prawie wszystkie torebki foliowe z opłatą recyklingową

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi od 1 stycznia 2018 r. przepisami, opłatą recyklingową objęte były torby z tworzywa sztucznego o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Bezpłatne – tzw. zrywki. 4 lipca Sejm przyjął nowelizację tzw. ustawy śmieciowej, która rozszerza  opłatę recyklingową  na torby powyżej 50 mikrometrów.

 

Jak wyjaśniał 21.08.2019 minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk, dotychczasowe przepisy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Są nagminnie obchodzone przez właścicieli sklepów. Klientom oferuje się torby z tworzywa sztucznego o nieco większej grubości niż 50 mikrometrów, czyli np. 51 mikrometrów. Takie torby nie podlegają opłacie recyklingowej i sklepy mogą je sprzedawać  za dowolną opłatą lub nawet, jeżeli chcą, rozdawać za darmo.

Nowelizacja przepisów ma zapobiec nadużyciom i nakłonić kupujących, by przychodzili na zakupy z własnymi torbami, wielokrotnego użytku.

 

Efektów ekologicznych nie osiągnęliśmy, sklepy przerzuciły się na grubsze torebki. Stąd decyzja, aby objąć opłatami wszystkie foliówki powyżej 15 mikrometrów – mówił minister Kowalczyk w radiowej Jedynce.

Opłata recyklingowa wynosi 20 groszy od jednej torby, ale klient kupujący torbę w sklepie musi jeszcze zapłacić 23% VAT.

Ministerstwo Finansów już policzyło, ile budżet zarobi na nowych przepisach. W 2019 roku dochody z foliówek były prognozowane na 262 mln zł, a w 2020 r. mają wynieść ponad 1,4 mld zł.

 

Źródło:

https://www.rp.pl/Konsumenci/308219983-Od-1-wrzesnia-prawie-wszystkie-torebki-foliowe-z-oplata-recyklingowa.html

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon