-->
31 stycznia 2018

Na czym polega recykling papieru?

Dlaczego warto wybierać torby makulaturowe?

Pamiętajmy, że wszelkie wyroby wytwarzane przy użyciu papieru makulaturowego są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż te, które produkowane są z surowców nieprzetworzonych. Stosowanie recylkowanych wyrobów celulozowych będzie się wiązało przede wszystkim ze zmniejszeniem zapotrzebowania  na masową wycinkę drzew dla celów przemysłowych.

 

Dodatkowo wykorzystując papier makulaturowy będziemy się przyczyniać do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych. Decydując się na wykorzystywanie toreb makulaturowych możemy mieć pewność, że w procesie produkcji zużyto trzykrotnie mniejszą ilość wody oraz dwukrotnie mniejszą ilość energii, niż miałoby to miejsce w przypadku standardowego wytwarzania papieru ze ścieru drzewnego.

 

Recykling papieru

Być może wciąż nie w pełni zdajemy sobie z tego sprawę, ale w procesie przetwarzania makulatury może brać udział każdy z nas. W końcu to właśnie w poszczególnych gospodarstwach domowych możemy dokonać wstępnej segregacji odpadów w celu wydzielenia produktów papierowych, nadających się do przetworzenia. Wbrew pozorom przeprowadzana w domach wstępna selekcja tworzyw, stanowi najistotniejszy etap recyklingu. Rezygnując z niego, przetwórnie nie byłyby w stanie zdobyć surowców wtórnych, niezbędnych w trakcie prac związanych z wytwarzaniem papieru makulaturowego.

 

Za kolejne etapy przetwarzania papieru odpowiada już w pełni producent. Torby papierowe oraz pozostałe wyroby celulozowe, zanim uzyskają swą finalną formę, zostają poddane procesom mechanicznego oczyszczania. Czasem dodatkowo stosuje się metody chemicznego odbarwiania i bielenia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku tektur pudełkowych oraz papieru do druku i pisania.

W naszym sklepie dostępne są dwa warianty ekologicznych toreb papierowych – biały oraz szary eko craft. Wiele oferowanych modeli toreb jest jednak dodatkowo barwionych lub poddawanych procesom uszlachetniania, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej atrakcyjne.

 

Kolejne etapy recyklingu makulatury to:

1. Składowanie

2. Rozwłóknianie – proces polega na namaczaniu papieru w gorącej wodzie i ma doprowadzić do rozdzielenia włókien celulozowych.

3. Mechaniczne oczyszczanie oraz frakcjonowanie – za pomocą systemu sit i  hydrocyklonów z masy papierowej usuwane są zanieczyszczenia. Na tym etapie prac odbywa się także wstępny podział masy ze względu na długość włókien. Włókna krótkie po oczyszczeniu zostają zagęszczone i już w tym momencie nadają się do magazynowania. Natomiast włókna długie muszą zostać poddane dodatkowym procesom sortowania. Również proces ich oczyszczania jest nieco bardziej skomplikowany. Pozbawione zanieczyszczeń włókna długie poddawane są również procesom dyspergowania, dzięki którym zwiększa się nieco ich wytrzymałość mechaniczna.

4. Odbarwianie – nie dotyczy papieru przeznaczonego do produkcji tektury falistej, szarego papieru pakowego itp.

5. Bielenie – proces przeprowadzany jest z wykorzystaniem środków chemicznych. Są to np. nadtlenki, podsiarczynu sodowy i kwas formamidynosulfonowy.

Ecosac to świadomy kwestii dotyczących ochrony środowiska producent toreb papierowych. Właśnie dlatego są one nie tylko w pełni funkcjonalne i estetyczne, ale także mogą stanowić alternatywę dla innych mniej ekologicznych opakowań. Jeśli troska o stan środowiska nie jest dla nas kwestią obojętną, to starajmy się w możliwie dużym stopniu wykorzystywać produkty recyklowane. Wśród nich koniecznie powinny się znaleźć także ekologiczne torby papierowe.

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon