-->
16 maja 2023

Jaki jest VAT na torby papierowe?

Jaki jest VAT na torby papierowe?

Od paru lat można zaobserwować pewną zmianę w sklepach – przejście z reklamówek foliowych na torby papierowe. W dużej mierze wynika to z wprowadzenia w 2018 r. opłaty recyklingowej. Mimo że torby papierowe jej nie podlegają, są one obłożone innymi opłatami. Tak jak większość produktów, do ceny torb papierowych doliczany jest podatek VAT. Jaka jest wysokość VATu dla toreb papierowych? Przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest podatek VAT?

Aby zrozumieć, dlaczego istnieje podatek VAT na torby papierowe, mimo tego, że są one ekologiczne, należy dowiedzieć się, czym właściwie jest VAT.

VAT (z angielskiego Value Added Tax) to podatek od wartości dodanej towarów i usług. Jest on pobierany na każdym etapie łańcucha dostaw. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, firmy mają możliwość odliczania podatku VAT. Działa to w dosyć prosty sposób – firma kupuje, przykładowo, materiały i płaci od nich podatek VAT. Następnie tworzy z tych materiałów produkty i sprzedaje je. Jednakże ta transakcja jest również opodatkowana. Dlatego firma ma możliwość odliczenia podatku VAT – wyliczenia różnicy podatku nałożonego na produkt od kwoty podatku za materiały – i zapłacenia opłaty jedynie od wartości dodanej wyprodukowanej przez tę firmę (w tym wypadku: od kwoty, o którą zwiększyła się wartość materiałów po przerobieniu ich na produkt).

jaki vat na torby papierowe

Jakie są rodzaje podatku VAT?

Jest kilka kategorii podatku VAT. Aby pojąć, jaki jest VAT na torby papierowe, należy zrozumieć, w którą kategorię się wpisują. Oto lista rodzajów podatku VAT:

  • 23% – Jest to podstawowa stawka podatku od towarów i usług.
  • 8% – Jest to stawka obniżona, stosowana w szczególnych przypadkach – najczęściej w związku z budownictwem społecznym, kulturą, sportem lub rekreacją.
  • 5% – Jest to kolejna stawka obniżona, obejmująca głównie niezbędne artykuły spożywcze, produkty niemowlęce lub książki.
  • 0% – Jest to stawka preferencyjna, obejmująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, usługi związane z kontrolą i nadzorem ruchu lotniczego lub morskiego, czy też usługi związane z eksportem towarów.

torby papierowe jaki vat

Która stawka VAT obowiązuje przy zakupie toreb papierowych?

Torby papierowe nie zaliczają się do żadnej z kategorii umożliwiającej obniżenie stawki podatku VAT. Tudzież, wysokość podatku VAT na torby papierowe wynosi 23%. Należy tutaj jednocześnie pamiętać, że torby papierowe nie są obłożone opłatą ekologiczną, więc podatek VAT jest jedyną odgórnie ustaloną opłatą, którą należy uiścić.

Czy mogę odliczyć podatek VAT od toreb papierowych?

Jeżeli jesteś klientem prywatnym, to niemożliwe jest odliczenie podatku VAT na torby papierowe – klienci detaliczni nie generują dalszej wartości dodanej. Jednakże inaczej jest w przypadku firm.

Jeżeli firma zamawia torby papierowe z logo w celu promowania swojej marki lub sprzedawania ich wraz z produktami, może przysługiwać jej zwrot podatku VAT – wartością dodaną będzie kwota, o którą powiększona została cena toreb zamówionych przez firmę w momencie wprowadzania ich do sprzedaży.

Wnioski

VAT to podatek od wartości dodanej towarów i usług. Funkcjonuje w 4 różnych stawkach – 23%, 8%, 5% i 0%. VAT na torby papierowe wynosi 23%. Klienci detaliczni nie mają możliwości odliczenia podatku, gdyż nie generują wartości dodanej. Równocześnie firmy, które zamawiają torby papierowe, mają możliwość odliczenia części podatku – wartością dodaną będzie jedynie różnica między kwotą zakupu toreb przez firmę a ceną, w której je sprzedają.

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon