W dzisiejszych czasach torba papierowa nie jest dla nas niczym niezwykłym. Robimy zakupy, pakujemy je, nie zastanawiamy się w jaki sposób torba ta powstała, a jej historia jest całkiem ciekawa i warto ją poznać. Tak naprawdę stworzenie papierowej torby takiej jaką możemy dostać w sklepach trwało wiele lat, projekty były stale ulepszane, aż osiągnięto odpowiednie rezultaty. Poznajmy bliżej 3 osoby, które przyczyniły się do powstania naszych toreb papierowych. Pierwszą z nich jest Francis Wolle, który jako pierwszy stworzył maszynę do produkcji toreb, a także założył firmę produkującą torby papierowe. Druga osoba, która wiele wniosła to Margaret Knight, ulepszyła on projekt i znacznie wpłynęła na jego funkcjonalność. Ostatnią osobą w tej historii jest Chas Stilwell, który wprowadził jeszcze drobne poprawki. To właśnie te trzy osoby ukształtowały to jak papierowa torba wygląda dzisiaj i każda z tych osób miała ważny udział w tej historii.
Francis Wolle
Zacznijmy od początku, w 1852 roku Francis Wolle opatentował maszynę produkującą torby papierowe, która stała się podstawą branży toreb papierowych. Maszyna opatentowana została w Stanach Zjednoczonych, a później również we Francji i Anglii. W 1869 roku Francis Wolle wspólnie z bratem oraz innymi twórcami papierowych toreb założyli firmę Union Paper Bag Company. Firma ta rozwijała się prężnie przez wiele lat, w 1935 roku powstał zakład w Savannah, który był zbawieniem dla miasta, zatrudniał on około 500 pracowników. Zakład ten istnieje do dziś i jest własnością firmy International Paper.
Margaret Knight
Margaret Knight była kobietą z niesamowitym umysłem, przez całe życie odkrywała i tworzyła nowe wynalazki. Francis Wolle opatentował maszynę do produkcji toreb, jednak to Margaret Knight ulepszyła ją. W 1870 roku stworzyła maszynę produkującą torby klockowe, maszyna cięła, składała, a także sklejała torby. Margaret Knight pracowała w Columbia Paper Bag Company w Springfield, Massachusetts, to tam zaczęła prace nad ulepszeniem maszyny. Początkowo jej pracodawca nie był zadowolony czasem jaki spędzała nad urządzeniem, jednak zyskała jego aprobatę kiedy zasugerowała, że po skończeniu maszyny rozważy sprzedaż praw do niej. Po wielu próbach i tysiącach testowych torb powstała wreszcie maszyna produkowana w Bostonie. Nie obyło się jednak bez problemów, mężczyzna imieniem Charles Annan w czasie wizyty w fabryce studiował budowę maszyny stworzonej przez Margaret Knight, postanowił on ukraść wynalazek i opatentować go jako swój. Margaret Knight musiała walczyć o swoje, złożyła pozew. Postępowanie trwało 16 dni i pochłonęło wiele funduszy, jednak kobiecie udało się zwyciężyć. Jedynym argumentem Annana było stwierdzenie, że kobieta nie byłaby w stanie stworzyć takiej maszyny, Knight miała notatki i szkice, które starannie tworzyła w czasie pracy, walka opłaciła się, Margaret Knight wygrała.
Chas Stilwell
W 1883 roku Chas Stilwell postanowił stworzyć jeszcze lepszą wersję maszyny produkującej torby. Dotychczasowe torby były dobre, miały one jednak kilka wad. Kształt litery V uniemożliwiał stawianie toreb, były również niewygodnie w składaniu. W lecie 1883 roku Stilwell stworzył ulepszoną maszynę, która produkowałam torby z płaskim dnem, dzięki temu stały prosto. Torby te były wykonane tak aby łatwo można było je złożyć, zyskały one nazwę S.O.S. lub też samo-otwierający się worek. Torby te pozostają w użyciu do dzisiaj, Chas Stilwell natrafił na dobry moment rozwoju supermarketów w Ameryce. Jego torby papierowe okazały się wspaniałym rozwiązaniem, wszechstronne, wytrzymałe, a koszty ich produkcji były niskie. Tak właśnie w 1930 torby papierowe zyskały wielką sławę, zapotrzebowanie na nie było ogromne, torby stały się fenomenem i pozostały nim do dziś.
Jak widać, historia tak zwykłej dla nas dzisiaj torby jest całkiem niezwykła. Trzeba było wiele lat i dużo ciężkiej pracy aby uzyskać produkt, który jest funkcjonalny, tani w produkcji, a do tego przyjazny dla środowiska. Torba papierowa to wspaniały wynalazek, który powinniśmy docenić i wykorzystać najlepiej jak potrafimy.