-->
10 listopada 2017

Rodzaje papieru

Papiery drzewne, bezdrzewne oraz makulaturowe

Produkowany współcześnie papier posiada w swym składzie kilka podstawowych elementów. Są to przede wszystkim włókna szmaciane, celuloza oraz ścier drzewny. Dodatkowo wybrane rodzaje papieru mogą być wytwarzane przy użyciu makulatury. Czasem bywają także wzbogacane różnego rodzaju substancjami naturalnymi lub syntetycznymi. Ścierem drzewnym nazywane są rozdrobnione w sposób mechaniczny drewniane wiórki. Celuloza to natomiast poddane określonym procesom chemicznym włókna roślinne. To, który z wymienionych surowców zostanie wykorzystany w procesie produkcji papieru, wpływa bezpośrednio na jego estetykę, trwałość oraz pozostałe właściwości.

 

Za najbardziej szlachetny uznaje się papier wytworzony wyłącznie z włókien szmacianych (głównie lnianych). Jego zastosowanie okazuje się jednak stosunkowo ograniczone. Zazwyczaj wykorzystywany jest do produkcji banknotów oraz dokumentów szczególnej wagi. Papiery lniane chętnie stosowane są również przez muzealników, archiwistów oraz specjalistów zajmujących się konserwacją zabytków. W sytuacjach codziennych z zasady nie wykorzystuje się papierów, które w swym składzie zawierają przeważającą ilość włókien szmacianych. Papierowe torby, książki, zeszyty oraz gazety można bez przeszkód wykonać za pomocą zwykłych papierów drzewnych lub celulozowych. Jednak najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego będzie z pewnością papier makulaturowy. Współcześnie cieszy się on znaczącą popularnością. Rosnący poziom świadomości ekologicznej sprawia, że konsumenci coraz częściej sięgają po niego, a nie po pozostałe rodzaje papierów.

Gramatura

Warto pamiętać, że na jakość papieru wpływa nie tylko rodzaj surowców zastosowanych w procesie produkcji, ale także jego gramatura, czyli waga jaką charakteryzuje się jeden metr kwadratowy wyrobu. Oczywiście im wyższa gramatura, tym mechaniczna odporność papieru jest większa. Ze względu na wagę papier dzielony jest na: bibułkę, papier właściwy, karton i tekturę. Często wewnętrzne ochronne wypełnienie opakowań stanowi bibuła. Natomiast tektura, która charakteryzująca się najwyższą gramaturą, stosowana jest do produkcji odpornych na znaczące obciążenia opakowań. Co ciekawe Papierowe torby ekologiczne mogą być wytwarzane zarówno za pomocą papieru właściwego jak i niezbyt grubego kartonu. W ofercie  Ecosac znajdują się ekologiczne torebki o gramaturze od 90 g/m² do 140 g/m², a także papierowe torby ręczne wykonane z materiału, którego waga zawarta jest w przedziale od 100 do 250 g/m².

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon