-->
7 marca 2016

Ekologia – o co w tym naprawdę chodzi?

Ekologia – o co w tym naprawdę chodzi?
Z czym kojarzy się powszechnie ekologia? Większość z nas w pierwszym, automatycznym odruchu ma przed oczami ubranych na zielono aktywistów, biegających z transparentami z wizerunkiem rannych zwierząt i zniszczonych siedlisk naturalnych, a także rozwieszających plakaty głoszące rychłą zagładę Planety. O ile ich intencje i idee są niewątpliwie słuszne, o tyle tak przejaskrawiony sposób działania bez wyjaśnienia podstaw pozostawia jednak dość negatywne wrażenie. Ci z nas, którzy pierwszą styczność z ekologią mieli w takich właśnie okolicznościach, mogą mieć nie do końca prawdziwy obraz tego, o co w tym wszystkim chodzi, a ekologia sama w sobie wydawać się po prostu śmieszna i niezrozumiała. Nikt bowiem celowo nie rozkopuje gniazd, ani nie wylewa ton ropy do rzek, by świadomie otruć żyjące w nich organizmy. To suma codziennych, nawet małych i nic nie znaczących z pozoru działań składa się na smutny bilans wydający wyrok na stan środowiska i wiele istnień.

Czym jest ekologia?

Czym zatem jest ekologia? Z naukowego punktu widzenia, to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, która zajmuje się badaniem oddziaływań między organizmami i środowiskiem. W przyrodzie wszystkie organizmy żyją w sieci wzajemnych powiązań między sobą, a także z otaczającym je środowiskiem. Między każdym z elementów zachodzi stała wymiana materii i energii. Jednak, aby mogły one prawidłowo funkcjonować, utrzymana musi być wzajemna, a także dynamiczna równowaga. Ludzki gatunek zupełnie zdominował planetę, dzięki czemu ma największy (a przy okazji także niestety najbardziej szkodliwy) wpływ na zaburzanie owej równowagi. W potocznym rozumieniu, mówiąc o ekologii, mamy na myśli naukę o ochronie środowiska. W takim ujęciu jest to po prostu szereg działań, jakie podejmujemy przeciwko niszczeniu środowiska oraz akcje mające na celu jego oczyszczanie. To także pewna mentalność, która przekłada się bezpośrednio na styl życia i określone zachowania.

Dlaczego warto być eko?

Zasadniczo większość z nas wie, co należy robić, a czego bezwzględnie unikać, by nie szkodzić otoczeniu – jednak jednocześnie większość ta uważa, że w pojedynkę nic nie można zdziałać, a za ogólny zły stan środowiska odpowiedzialne są wielkie fabryki i przedsiębiorstwa, i to właśnie one powinny podejmować działania proekologiczne. Tymczasem, myślenie takie jest ogromnie dalekie od prawdy. To właśnie suma jednostkowych działań składa się przecież na sukces ogółu. Pamiętać należy o tym, że owe wielkie, produkujące tony śmieci i toksyn fabryki także składają się przecież z pojedynczych ludzi, którzy w dużej mierze bezpośrednio odpowiedzialni są za sposób produkcji. Gdyby każdy wziął do serca kilka prostych zasad, nie byłoby problemu z zanieczyszczonym środowiskiem – nie miałby bowiem kto się do jego zaśmiecania przyczyniać.

Zacząć należy od tego, iż segregowanie śmieci oraz wymiana plastikowych reklamówek na papierowe torebki to niezwykle istotne, lecz nie jedyne elementy troski o środowisko. Na co dzień popełniamy także mnóstwo innych, małych (ale także tych całkiem sporych) grzechów wobec przyrody – wystarczy choćby nie zakręcanie kurka z wodą podczas mycia zębów, stosowanie szkodliwej chemii (mowa także o tej używanej w domu, w postaci środków czyszczących, które są niezwykle toksyczne dla żywych organizmów oraz skażają wodę), czy też marnowanie źródeł energii (ładowarka pozostawiona w gniazdku bez podłączonego sprzętu, bądź zaświecone światło w pustych pomieszczeniach także mają znaczenie).

Takimi codziennymi czynnościami zaburzamy naturalną równowagę środowiska. Działamy schematycznie, rutynowo i bezrefleksyjnie, nie zdając sobie sprawy z tego, że właśnie przyczyniamy się do pogorszenia stanu środowiska. Jeśli chcielibyśmy, by nasze dzieci i wnuki miały dzieciństwo spędzone beztrosko, biegając po trawie bez butów bez obaw o zdrowie (jak my w ich wieku) – musimy podjąć konkretne działania już dziś. Zacznijmy od prostych działań : zużywajmy tyle surowców, ile naprawdę potrzebujemy, w sklepie kupujmy tylko tyle jedzenia, ile faktycznie zjemy, foliowe reklamówki zamieńmy na torebki papierowe, a chemię stosowaną w domu podmieńmy na naturalne (równie skuteczne) metody.

Pamiętać należy także o tym, że produkty oznaczone jako przyjazne środowisku naprawdę takie są: już sama ich produkcja odbywa się w sposób dużo bardziej przyjazny przyrodzie niż w przypadku zwykłych. Tak więc, wybór mamy już na etapie dokonywania wyboru w sklepie. Tylko wspólnie podjęte działania, wychodzące z inicjatywy jednostek, mogą przynieść rezultat – pamiętaj o tym na co dzień.

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon