-->
7 sierpnia 2017

Krótka historia druku

Historia druku, czyli nanoszenia obrazu metodą odbicia go z formy drukowej na podłoże drukowe przy wykorzystaniu farby jest stosunkowo krótka, gdyż długo nie można było znaleźć tworzywa, które nadawałoby się do w miarę precyzyjnego przyjmowania szybkoschnącej farby. Pierwszym takim podłożem był wynaleziony w Chinach papier, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule „Historia papieru”.

 

Czym jest druk?

Zanim zagłębimy się w historię, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest druk. Słowo druk pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „nacisk” (niem. Druck). Za druk uważa się wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe oraz rozmaite techniki powielania tekstu i grafiki przy wykorzystaniu metod tradycyjnych, maszyn drukarskich i nowoczesnych metod komputerowych. Wśród najczęściej używanych technik druku wyróżnić można sitodruk („Sitodruk – od XVII w. do współczesności”), offset („Co warto wiedzieć o druku offsetowym?”) oraz fleksograficzną metodę druku („Fleksograficzna metoda druku”). Torebki z logo Ecosac drukujemy głównie z użyciem drukarki fleksograficznej, lecz w przypadku mniejszych zamówień oferujemy naszym klientom również nadruk metodą sitodruku i metodą offsetową.

 

Historia druku

Wróćmy jednak do historii druku. Jego rozwój możliwy był dzięki wynalezieniu w 105 roku n.e. papieru, który doskonale sprawdził się jako podłoże drukowe dla szybkoschnącej farby. Za sprawą papieru powstała technika masowego wykonywania odbitek z wyrytych na kamieniu napisów zwana estampażem, lecz za pierwszy przedmiot w pełni zasługujący na miano wyrobu poligraficznego uważa się odbitkę drzeworytniczą wyprodukowaną w Chinach kilkaset lat później.

 

Prawdopodobnie druk przywędrował z Chin do Europy przez Sinciang i Persję, gdzie w 1294 roku zaczęto drukować papierowe pieniądze, a dużą rolę w jego rozpowszechnieniu odegrali Mongołowie. Prawdziwy przełom w historii druku nastąpił jednak w XV wieku, gdy Jan Gutenberg opracował pierwszą przemysłową metodę powielania tekstu, która zrewolucjonizowała i znacząco usprawniła proces powstawania książek, pism i dała podstawy współcześnie wykorzystywanej technologii. Dzięki wynalazkom niemieckiego rzemieślnika takim jak prasa drukarska, wymienna czcionka i aparat do jej odlewania z wymiennych matryc w historii druku nadszedł nowy czas, który przyniósł wiele zmian.

 

Od tego momentu zaczęto dążyć do możliwie jak największego zautomatyzowania pracy w drukarni. Na przełomie XVIII i XIX wieku rękodzielniczą produkcję książek zmieniono w mechaniczną i przemysłową. Po raz pierwszy zastosowano także szybkobieżną maszynę drukarską, która napędzana była przy pomocy pary. W 1884 roku wynaleziono mechaniczne urządzenie służące do składania czcionek zwane linotypem, zaś 3 lata później zaczęto wykorzystywać monotyp. W kolejnych latach udoskonalono technologię druku wprowadzając nowoczesne sposoby przygotowywania klisz drukarskich. Pod koniec XX wieku zaczęto odchodzić od zecerstwa, czyli przygotowania do druku przy pomocy układania pojedynczych czcionek oraz innych elementów graficznych w kolumny publikacji zastępując je DTP, czyli komputerowym przygotowaniem druku.

 

Chociaż obecne drukarstwo zostało zrewolucjonizowane przez komputery, a praca w drukarni jest niemal całkowicie zautomatyzowana, sam proces wydruku wciąż odbywa się na podobnych zasadach do tych wprowadzonych przez Gutenberga. Druk jest niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych wynalazków naszej cywilizacji, który miał wielkie znaczenie dla rozwoju ludzkości. Bez niego nie istniałyby książki, prasa i nie powstałyby wykorzystywane w przemyśle techniki drukarskie, dzięki którym możliwe jest wykonywanie nadruków na opakowaniach takich jak torby papierowe czy składane kartony. Niektóre ze współcześnie stosowanych metod umożliwiają także zadrukowywanie podłoży takich jak folia dowolnej grubości, plastik oraz aluminium.

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon