-->
28 listopada 2016

Ekologiczne torebki – które z nich są naprawdę przyjazne środowisku?

Tworzywa sztuczne, czyli polimery syntetyczne i chemicznie modyfikowane polimery naturalne zaczęto wytwarzać w połowie XIX wieku. Dzięki temu, że były lekkie, wytrzymałe i tanie, szybko zyskały popularność, zwłaszcza jako materiały opakowaniowe. Nikt nie przewidział jednak, że zalety użytkowe takie jak trwałość i odporność na zniszczenia przyczynią się w przyszłości do powstania poważnego problemu środowiskowego. W samym 2014 roku produkcja tworzyw sztucznych wyniosła aż 311 milionów ton! Zużyte opakowania trafiają na wysypisko, zanieczyszczają środowisko naturalne, pływają na powierzchni mórz i oceanów. Aby przeciwdziałać nadmiernemu zanieczyszczeniu odpadami opakowaniowymi, zaczęto wprowadzać nowe technologie i produkować torebki ekologiczne. Które z nich są naprawdę eko?

 

Torby biodegradowalne i oksy-biodegradowalne

Pojęcia “torba biodegradowalna” i “torba oksy-biodegradowalna” często są z sobą mylone. Opakowania biodegradowalne oznaczone są znakiem sadzonki. Zazwyczaj dodatkowo widnieje na nich napis “torba biodegradowalna” lub “torba przeznaczona do kompostowania”. Torby biodegradowalne wykonane są z biopolimerów: modyfikowanej skrobi ziemniaczanej, pszenicznej lub kukurydzianej. Z pozoru są rozwiązaniem ekologicznym, jednak aby spełniły swoją funkcję muszą być segregowane i dostarczane do specjalnych kompostowni przemysłowych. W Polsce praktycznie nie funkcjonuje żaden rozpowszechniony system zbiórki tego typu odpadów. Torba biodegradowalna jeśli nie jest poddana procesowi kompostowania, rozkłada się w środowisku tyle samo co zwykła foliówka.

Kolejnym rodzajem opakowań często spotykanych w sklepach są torby oksy-biodegradowalne. Wykonane są z polimerów syntetycznych, czyli tradycyjnych tworzyw sztucznych z dodatkiem przyspieszającym degradację. Pod wpływem tego dodatku łańcuchy polimerowe ulegają przerwaniu, a torba rozpada się na drobne kawałki, które następnie trafiają do gleby i wód powierzchniowych. Polietylen pozostaje w środowisku w postaci proszku, którego w żaden sposób nie da się zebrać lub wyłowić z powierzchni wody. Co gorsza, foliówki biodegradowalne i oksy-biodegradowalne w przeciwieństwie do tradycyjnych reklamówek lub toreb papierowych nie nadają się do recyklingu.

 

Torby papierowe i wielokrotnego użytku

Z ekologicznego punktu widzenia najbardziej przyjazne środowisku są torby papierowe i opakowania wielokrotnego użytku wykonane z naturalnych materiałów takich jak len, bawełna czy juta. Nie zawsze jednak będąc na zakupach mamy przy sobie swoją torbę. Wtedy najkorzystniejszym rozwiązaniem są papierowe torebki ekologiczne.

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon