-->
5 lipca 2017

Co warto wiedzieć o druku offsetowym?

Na czym polega druk offsetowy?

Offset jest przemysłową odmianą druku płaskiego, który pozwala na wyprodukowanie wysokiego nakładu przy stosunkowo niskich kosztach. Nadruk offsetowy odbywa się poprzez przenoszenie farby z formy drukowej na podłoże za pośrednictwem cylindra pokrytego warstwą gumy. Druk offsetowy można podzielić na arkuszowy i zwojowy. W druku arkuszowym podłożem jest arkusz, na którym farby o dużej lepkości utrwalane są poprzez wsiąkanie i polimeryzację. Druk offsetowy zwojowy, zwany także rolowym, polega na utrwaleniu farby na zwoju w dwojaki sposób: na zimno (coldset – wsiąkanie w papier) lub na gorąco (heatset – farba wsiąka w papier, po czym zadrukowany zwój przechodzi przez nagrzany do wysokiej temperatury tunel suszący).

 

Współczesne maszyny wykonujące nadruk offsetowy produkowane są wyłącznie jako rotacyjne, a podstawą ich konstrukcji są walce – cylinder formowy niosący płytę drukową, cylinder pośredni, dociskowy, wałki farbowe i wodne (nawilżające). Sam proces wykonywania nadruku jest stosunkowo prosty. Cylinder formowy jest podczas obrotu najpierw nawilżony wałkiem wodnym, a następnie w ruch idą wałki farbowe. Obraz drukowany jest bezpośrednio na materiale zadrukowywanym, do którego przenoszenia używany jest cylinder pośredni. Nadruk odwzorowywany jest na jego gumowej powierzchni, a następnie przenoszony na zadrukowywane podłoże. W przypadku druku offsetowego bezwodnego cały proces wygląda podobnie z tą różnicą, że cylinder formowy nie jest uprzednio nawilżany. Do wykonywania nadruków z wykorzystaniem metody bezwodnej używa się specjalnych form silikonowych i farb cechujących się wysokim napięciem powierzchniowym.

 

Historia offsetu

Historia offsetu sięga wstecz aż do XVIII wieku, gdy Alois Senefelder wynalazł nową technikę druku – litografię. Chcąc przyspieszyć proces drukowania swoich scenariuszy teatralnych, młody Niemiec nabył miedziane płyty, które zaczął grawerować. Niestety, szybko okazało się, że jest to metoda stosunkowo trudna i czasochłonna, która wymaga dużych zdolności manualnych. Aby poćwiczyć niewprawną dłoń, Alois nabył polerowane płyty wapienne, na których pewnego dnia nie mając przy sobie papieru i atramentu, spisał przy pomocy sadzy zmieszanej z mydłem i woskiem listę bielizny przeznaczonej do prania. Zauważył wtedy, że miejsca pokryte sporządzoną mieszaniną nie przyjmują wody, lecz przylega do nich farba. Odtąd wykonywał rysunki na kamieniu, który zwilżał następnie wodą i wałkiem nakładał farbę. Tak powstała matryca drukarska, która umożliwiała wykonywanie rysunków prawoczytelnych, wznawianie nakładu i dokładne powielanie tego samego wzoru na jednej płycie.

 

Litografia szybko się rozpowszechniła, lecz miała także swoje wady. Płaskie płyty kamienne uniemożliwiały wprowadzenie pasów rotacyjnych, które przyspieszyłyby druk. Zaczęto więc poszukiwać innych rozwiązań. Początkowo jako materiał wykorzystywano płyty wykonane z cynku, które zakładano na cylinder i tą drogą zadrukowywano papier. Niestety, wykonany w ten sposób nadruk szybko się ścierał. Dodatkową przeszkodą był brak technicznych możliwości szybszego i łatwiejszego wykonywania rysunku na płycie. Problem rozwiązał się sam i jak to zazwyczaj bywa w przypadku rewolucyjnych wynalazków, stało się to całkowicie przypadkiem. Pewnego razu amerykański producent papieru zadrukowywał arkusze przy pomocy płaskiej maszyny litograficznej, lecz operator przez nieuwagę nie podłożył papieru i farba odbiła się na znajdującej się pod spodem gumie. Arkusz zadrukowany został z jednej strony przez kamień litograficzny, z drugiej strony przez odbity na gumie rysunek. Okazało się, że rysunek przenoszony przez gumę jest wyraźniejszy i bardziej czytelny. Tak powstała nowa technika druku pośredniego zwana zwana offsetem.

 

Zastosowanie druku offsetowego

Druk offsetowy po dziś dzień jest stosunkowo popularną metodą, która charakteryzuje się wysoką prędkością, relatywnie niskimi kosztami i dobrą jakością w zakresie kolorystyki. Offset ma zastosowanie głównie w przypadku wydruku książek, gazet, czasopism, różnego rodzaju prospektów i ulotek. Techniką tą wykonuje się także nadruki na opakowaniach. Przykładem mogą być torebki z logo, które oferujemy naszym klientom przy zamówieniach o minimalnej ilości 500 sztuk. Metoda offsetowa daje możliwość druku na całej powierzchni torby, a także w jej środku. Co więcej, możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju uszlachetnień takich, jak zabezpieczenie lakierem offsetowym, laminat folią matową i błyszczącą, lakier UV na laminacie matowym, druk wypukły i hot stamping, czyli złocenie na gorąco.

Może zainteresują Cię również:
Zadzwoń do nas Sklep internetowy
service-technology service-bags service-ecommerce allegro-icon facebook-icon instagram-icon